Případová studie

Prodej bytu 3+kk – Hloubětín

,,Musím velice pochválit paní makléřku. Dokázala v krátké době (za necelý měsíc), co jiní nezvládli za 2 měsíce! Našla několik kupců během jediného týdne!!! Opravdu profesionálka a také člověk, který šíří dobrou náladu a klid. Dokonce umí zachránit situaci. Takže též výborný komunikátor. Toť má zkušenost s touto makléřkou. Prostě umí a baví jí to. Až budu něco chtít koupit nebo prodat, vím, že bude zase mým odborným poradcem! Doporučuji všem, kteří chtějí profesionální jednání.¨

JUDr. Jiří Vaníček       4. října 2022

 

 
 
Předíní nemovitosti, klient

Hra o čas aneb realitní stagnaci máme v patách. Jen tomu ještě nikdo nechce věřit.

Tentokrát se na mne obrátil klient s prosbou o odhad na jeho nemovitost. Nemovitost již pár měsíců nabízel s konkurenčním realitním makléřem. Za celou dobu zde proběhly pouze dvě prohlídky a já sama jsem byla zvědavá, jestli je to špatným nastavením ceny nemovitosti nebo něčím jiným, protože bylo léto 2022 a v tu dobu ještě nemovitosti byly ve vrcholném cenovém prodejním procesu. Ale…já už tušila.

Kuchyň
Byt 3+kk Praha Hloubětín
Byt 3+kk, Praha Hloubětín
Byt 3+kk, Praha Hloubětín
Byt 3+kk, Praha Hloubětín

Když mě klient svým bytem 3+kk s dvěma předzahrádky provedl, byla jsem z něj naprosto nadšená. Najít totiž byt v Praze kousek od metra, s veškerou občanskou dostupností, s vlastní velkou zahrádkou 73 m2, kde si můžete pěstovat třeba domácí rajčata nebo dělat s celou rodinou gril party,  jako bonus máte druhou zahrádku 25 m2, vhodnou třeba k ranní snídani, byl prostě skvost. Trochu jsem tedy nerozuměla tomu, že byt si ještě nenašel svého nového majitele.

Sedli jsme si tedy s majitelem se šálkem kávy, a protože jsme se již znali z jiného obchodu, kladla jsem velmi upřímné otázky, abychom rozklíčovali, kde to s prodejem asi vázne. Za ty roky, co pracuji v realitách, jsem již slyšela od klientů spoustu příběhů a některé se, věřte nevěřte, opakují. Jsou to určité vzorce chování realitních makléřů, které zde nebudu rozepisovat, protože o tom tenhle článek není. O tomto tématu možná napíšu někdy v budoucnu jiný text.

V tomto případě jsem jen uvedla klienta do nezkreslené reality a dala mu pár odborných rad z mých vlastních zkušeností, aby je s makléřem probral a nemovitost mohli co nejdříve a úspěšně prodat.

Za pár dnů mi klient zavolal, že spolupráci s realitním makléřem ukončuje a jestli bych si jeho nemovitost mohla vzít na starost. Potřeboval totiž prodat svou nemovitost do určitého termínu. Pomalu ztrácel trpělivost a začínal být lehce ve stresu. A já zase moc dobře věděla, že už máme za zády rychle se blížící stagnaci realitního trhu a bude to tedy hra s časem.

Nejsem tedy žádná Sybila a křišťálovou kouli doma nemám. Ale tím, že jsem v realitách začínala pracovat v roce 2007 a zažila jsem propad cen v roce 2008, který se později opět otočil v růst, dokážu zaznamenat již drobné signály na realitním trhu, které se časem projeví jako velké změny. Vše má svou příčinu a následek. Nic velkého se nestane ze dne na den, vždy to má svůj vlastní čas. A ten hrál v tuto chvíli proti nám.

Sociální sítě vládnou světu. Je to další účinný způsob, jak zviditelnit nemovitosti.

Reel

1 Videos

Zanalyzovala jsem si tedy konkurenční nabídky v okolí. Cena nemovitosti 12.300.000 Kč, za kterou se byt nabízel konkurenčním makléřem, jsem nechala stejnou. V tom jsem neviděla ten háček. Prezentace nemovitosti byla, řekla bych standardní, nechyběl půdorys bytu. Sice nebyla v prezentaci videoprohlídka, ale to určitě nebyl důvod nezájmu o nemovitost.

Zásadní pro mě bylo to, že v prezentaci chybělo jakékoliv vyzdvižení výhod nemovitosti. A to byly právě ty dvě předzahrádky! Velikost zahrady nebyla patrná ani z fotek a navíc na fotografiích nevypadala nějak lákavě. Zaměřila jsem se tedy na tři hlavní přednosti nemovitosti. To byla velká zahrádka plus menší řekněme terasa, prostorný obývací pokoj a poloha bytu s dostupností MHD (metra, tramvajové zastávky 3 min. od domu).

Abych zvýraznila na první pohled zahradu 73 m2, vymyslela jsem nový scénář nabídky, kde jsem zdůraznila nejlepší vlasnosti nemovitosti. Použili jsme tedy do videoprohlídky dron, který záběrem z výšky věrohodně a sroumitelně zachytil velikost zahrady. Tu jsme ještě zvýraznili prokreslením na záběrech pro lepší představu o její poloze.

Půdorys bytu 3+kk

Dále krátký záběr na hru se psem na zahradě, který neplnilfunkci pouhé hříčky. Náš mozek si totiž těžko dělá představu o velikosti prázdného prostoru, pakliže nemá k dispozici nějaké měřítko. Pokud ale doplníme do videa cokoliv skutečného a pohyblivého, tím je pro naše vnímání snadnější a jasnější vstřebat skutečnou velikost prostoru. Ráda do videí zapojuji emoce a zábavu. Díky vzbuzení emocí si mozek začíná sám propojovat své další představy, k čemu všemu by mohl zahradu využít a co by tam mohl dělat. Reklamy v médiích také neobsahují pouze informace, převážně jsou založeny právě na emocích a smyslech.

Dále jsem videoprohlídku využila k podání informaceo dostupnosti MHD, k ukázce velkého parku s hřištěm vybudovaným developerskou společností, informaci o tom, že dům je nízkoenergetický (protože v tu dobu se začala hodně řešit úspora na energiích). V prezentaci nechyběly ani půdorysy s informacemi o velikosti jednotlivých místností.

Jako bonus jsem u této zakázky natočila ještě první Reels video za účelem propagace na sociálních sítích. U nás jsem ještě neviděla žádného makléře tyto krátká videa používat, ale v USA jsou obdobná videa velmi často vidět. Na ukázku videoprohlídky a Reels se můžete na tomto webu sami podívat a už nyní vám mohu prozradit, že to všechno dohromady sklidilo velký úspěch.

Věděla jsem, že za zády mám plížící se stagnaci nemovitostí a následný sešup cen, udělala jsem tedy maximum, aby majitel dostal za nemovitost ještě tu nejlepší možnou cenu. A tahle úžasná nemovitost si to opravdu zasloužila.

Jakmile jsem spustila propagaci nemovitosti, poptávky se začaly hromadit. Během pár dnů jsem měla 12 poptávek, 10 prohlídek a 7 zájemců, co chtělo nemovitost koupit. Mohli jsme si tedy zájemce dle požadavků prodávajícího i vybírat. Výběr klienta dle požadavků prodávajícího musím jako zprostředkovatel respektovat, sloužím tu hlavně jako dobrý poradce, ale rozhodnutí leží vždy na prodávajícím. Vzhledem k větší jistotě a rychlosti uzavření celého obchodu jsme z jednání vynechali zájemce s hypotékou a ty, co by hradili koupi bytu prodejem své vlastní nemovitosti. Pak už jen vyhrála vyšší nabídka kupní ceny podaná klienty s platbou v hotovosti. Nemovitost jsem tedy zarezervovala do dvou týdnů od spuštění propagace za cenu 11.500.000 Kč plus odkoupení vybavení.

Požadovaný termín dokončení prodeje včetně převodu na katastru byl tedy splněn. Kupní cena nad očekávání prodávajícího a šťastní kupující po podpisu rezervační smlouvy jásali radostí, že jim koupě tohoto ojedinělého bytu skvěle klapla  🙂

Během procesu prodeje sice přišlo překvápko, ale nakonec se i tohle vyřešilo ke spokojenosti všech stran. Těmto problémům, keré mohou nastat, se budu věnovat anonymně v jiném článku včetně toho, jak těmto problémům předejít. Takže mě nezapomeňte sledovat na sociálních sítích!

Původní kupní cena – 11.300.000 Kč

Prodáno za – 11.500.000 Kč + za vybavení

Doba hledání zájemce – 2 týdny

Přečtěte si také