Z pohledu realitních makléřů

Z pohledu realitních makléřů

Jak si poradit se zvyšující úrokovou sazbou, když vám končí fixace?

Nic není tak hrozné, jak to momentálně vypadá.

Vždy jsou možnosti, jak vyřešit momentálně nastalou situaci. Jen je zapotřebí si zjistit, co nejvíce informací a vybrat z nich to nejvýhodnější řešení pro vás.

Pokud patříte mezi ty, kterým se zvýšila úroková sazba o tolik, že můžete mít v budoucnu problém se splácením. Mám pro vás případné možnosti řešení.

  1. Včas si zjistit nové podmínky úrokové sazby a následnou výši splátky ve své bance.
  2. Zjistit si podmínky u konkurenčních bank, zda by vám nabídli výhodnější podmínky. Banky rádi získávají nové klienty.
  3. Řešte to včas! Dejte si dost času na zjištění a porovnání podmínek bank a případný přechod ke konkurenci.
  4. Můžete prodat nemovitost a splatit hypotéku.
  5. Pokud je úvěr vysoký, můžete prodat nemovitosti, koupit si levnější, splatit část hypotéky a zůstatek převést na kupovanou nemovitost. (Je potřeba mít souhlas banky.)

Ti z vás co řeší pouze koupi nemovitosti a řeší momentální vysoký úrok, je třeba si uvědomit dočasnost této situace. Nikdo vám sice nemůže říct, kdy úrokové sazby půjdou zase dolů. Ale vy sami si musíte rozmyslet, když se podíváte na graf úrokových sazeb do minulosti, zda chcete čekat, až úroky zase spadnou a nemovitost si pořídit až po té. Je třeba se jen zamyslet nad tím, pokud půjde úroková sazba dolů, půjdou s ní postupně zase ceny nemovitostí nahoru.

Problém této doby je spíše ten, že banky zpřísnili podmínky pro získání hypotéky a kupujících je tedy mnohem méně. To je teda příležitost pro ty, co úvěr získají. Nemovitostí je totiž na trhu více a vy tak máte možnost většího výběru a více času na rozhodnutí. Ještě před pár měsíci se kupující o nemovitosti, tak zvaně prali. Přepláceli jeden druhého, nebo realitní kanceláře dělali aukce. Teď si můžete říkat o slevu.

Čili vzít si hypoteční úvěr s kratší fixací a jakmile úroková sazba půjde dolů, můžete si ji snížit.

úroková sazba, výpočet

Přečtěte si také

Věcné břemeno
Případová studie prodeje nemovitosti
Michaela Panochová

Prodej nemovitosti s věcným břemenem na dožití

Případová studie Prodej nemovitosti s věcným břemenem na dožití – Příběh nečekaných zvratů. Následující článek vypráví příběh jedné prodejní transakce, která se komplikovala kvůli nečekanému

Číst více »»