Z pohledu realitních makléřů

Jak převést zástavní právo na jinou nemovitost?

Z pohledu realitních makléřů

Přesun zástavního práva není tak častý úkon bank a v posledních pár letech se to téměř nedělalo. Bylo totiž jednodušší a výhodnější vzít si novou hypotéku, protože úroková sazba dlouhodobě klesla, nebo byla nízká.

Teď se to ale otočilo a úroková sazba výrazně zdražila. Klientům, kterým bude končit fixace, budou muset přejít na úvěr o několik tisíc dražší, to jim může způsobit příliš velkou finanční zátěž.

Každý máme jiné možnosti, jak danou věc vyřešit. Důvodů proč přesunout zástavní právo, než hypotéku splatit je mnoho. Jen o tom převážná klientů vůbec neví a mnohdy jim to ušetří spoustu peněz nebo i neřešitelnou záležitost.

Jak jsem pomáhala převést zástavní právo svým klientům, jsem psala již podrobněji v případové studii převedení zástavního práva. Převedení zástavního práva není zcela jednoduché, můžete se do toho snadno zamotat a celý proces vám může spadnout. Doporučuji tedy tento proces provádět s pomocí odborníka, nejlépe někoho kdo s tím má již zkušenost a dokáže se tedy vyhnout případným překážkám.

Je třeba dodržovat určitý postup a zajistit si nejdříve zda vám to banka povolí a následně si vyžádat schválení banky. Nedávno jsem zjistila, že jedna z bankovních sektorů, změnila podmínky a převod zástavního práva za stávajících podmínek neumožňuje. Musíte si vzít u této banky novou hypotéku za stávajících podmínek.

Pokud se do toho pustíte, určitě nepodceňte výběr právníka, který vám bude vypracovávat potřebné listiny. Vybírejte zkušeného právníka, nebo advokátní kancelář specializovanou na realitní právo a předem se ho zeptejte na převod zástavního práva a jestli s tím má zkušenost. Již jsem se setkala i s tím, že právník se specializací na jiný obor vypracoval smlouvy, ale absolutně tam nebyli řešené případná rizika a provázání kupních smluv. Tímto způsobem bych nikomu nedoporučila do obchodu jít.

Ohledně rady či případné pomoci se na mne můžete obrátit.