Co je tržní analýza?

Ukázka tržní analýzy

Zjistit momentální tržní cenu nemovitosti není dnes tak jednoduché, jako bylo ještě před pár měsíci. Momentálně se nacházíme v klesající době cen nemovitostí. Existuje spousta webů, kde vám na pár kliků robot vypočítá cenu nemovitosti. Tito roboti bohužel nedokáží vypočítat aktuální cenu nemovitosti, vždy mají data s minimálně, 3 měsíčním zpožděním. Dále nemovitost odhadují pouze dle základních dat jako je dispozice, m2 atd. Nikdy nemůže porovnat nemovitost dle aktuálního stavu  srovnávací metodou s obdobnými nemovitostmi. To může udělat pouze člověk, který má přehled co se momentálně děje na trhu, zná co je důležité pro zájemce, nebo naopak co kupujícím vadí a tím ztrácí nemovitost ne ceně se srovnáním s podobnou nemovitostí.

Vypracování tržní analýzi mi trvá několik hodin. Porovnávám ceny prodaných nemovitostí dle dat z katastru nemovitostí, dále dle aktuálních nabídkových cen nejpodobnějších nemovitostí v inzerci. K těmto srovnávacím údajům používám své zkušenosti z realitního trhu. Vzhledem k tomu, že jsem v realitách od roku 2007, nejvíce mi pomáhají zkušenosti s obdobnou dobou od roku 2008. Trh cen s nemovitostmi sice klesá z jiných důvodů, ale chování kupujících a prodávajících je stejné.

Pokud není správně nastavená tržní cena momentálnímu trhu, budete odkázáni na neustálé slevování, může se ovšem stát, že budete pořád jen dohánět klesající přímku cen nemovitostí. V tomto případě můžete ztratit víc, než předpokládáte.

Bohužel vidím na trhu i spoustu realitních makléřů, kteří Vám radši odkývou vaší představu ceny nemovitosti, než aby spolupráci odmítli. Tyto nabídky pak vidím i několik měsíců v prodeji. Bylo to tak i v roce 2008, tyto nemovitosti byli i až rok v nabídce a neusále byli slevovány. Nakonec se stali ležákami v inzerci.

Tržní analýza

Nejste si jisti, zda máte správně nastavenou tržní cenu vaší nemovitosti?

Napište mi o jakou nemovitost se jedná a já vás budu kontaktovat.

V čem je lepší tržní analýza, než klasický odhad se můžete dozvědět níže.